A rossz szokásokat mi alakítjuk ki a gyerekeknél

A minap vonaton utazva egy Anyuka leült hozzám közel 3-4 éves kisfiával. Körülbelül egy órát utaztak mellettem. Az elején szépen elnézegettek egy könyvet, mesélt az Anyuka. Nagyon jó volt hallgatni,  nézni, ahogy együtt felfedezik a szereplőket és a történetet. Jól elvoltak. A kisfiú nem volt nyűgös, nem történt semmi kellemetlen. Aztán egy idő után előkerült […]

A minap vonaton utazva egy Anyuka leült hozzám közel 3-4 éves kisfiával. Körülbelül egy órát utaztak mellettem. Az elején szépen elnézegettek egy könyvet, mesélt az Anyuka. Nagyon jó volt hallgatni,  nézni, ahogy együtt felfedezik a szereplőket és a történetet.

Jól elvoltak. A kisfiú nem volt nyűgös, nem történt semmi kellemetlen.

Aztán egy idő után előkerült a telefon, a mese, majd a rágcsálnivaló.
Gondoltam, hogy folytatódhatott volna akár a mesekönyv nézegetés is, mert elég jól elvoltak addig is. Vagy akár lehetett volna a tájat is nézni az ablakon keresztül.

De megszokásból előkerül a mese, a képernyő és azzal párhuzamosan a rágcsálnivaló. Egyszerre több tevékenység. A figyelem igazán egyiken sincs. Nincs tudatosság abban, hogy éppen mit csinálunk.

Ahogy néztem a kisfiút, láttam, hogy már ismerte a mesét és kérte a következőt. És közben teljesen belemerülve a mesébe, elkezdte enni a rágcsálnivalót. Lehet, hogy nem is volt éhes, mert nem válaszolt rá, hogy éhes-e, hisz bele volt teljesen gabalyodva a képernyőbe.

Nem is gondolnánk, hogy az ilyen jellegű szokásokkal mit alakítunk ki a gyerekekben már egészen kicsi kortól.

Egyrészt nem tudja megtanulni, hogy mik a valódi testi szükségletei,  hiszen párhuzamos tevékenységként van jelen az evés, a figyelme egészen máshol van. Az, hogy mesenézés közben eszik, nem támogatja a testét sem abban, hogy valóban felkészüljön az étel befogadására, élvezze az ízeket, készen álljon az emésztésére. A könyvolvasáskor működhet a fantáziája, elképzeli mi történik, gondolkodik, kérdez, válaszol, ellenben, amikor csak ül a képernyő előtt, akkor nem fejlődik ezekben.

A gyerekeknek nagyon fontos az, hogy megtanulják jelezni és felismerni a testi szükségleteiket. Ezt meg tudják tanulni, akkor, ha ételt olyankor ajánlunk nekik, amikor tényleg evésidő van, amikor a figyelmük az ételen van teljes mértékben és azt is elfogadjuk, ha egy étkezésnél nem kér semmit vagy kevesebbet eszik.
Tőlünk is tanulnak nagyon sokat. Ha látják, hogy mi hogyan eszünk, mikor eszünk, mit eszünk és mi a megfelelő szokásokat követjük, akkor tőlünk eltanulják ezeket. Ha viszont mi is a telefont pötyögjük, a TV-t nézzük vagy össze-vissza eszünk, akkor ők is azt hiszik, hogy ez a követendő példa. Ha egyszerre több tevékenyéget végeznek van végzünk, azzal túlstimuláljuk őket, kimerítjük az érzékszerveiket és lefárasztjuk az idegrendszerünket a figyelem szétszórtsága miatt feleslegesen.

Úgyhogy először figyeljük meg a saját étkezési és képernyőhasználati szokásainkat és javítsuk ki, ha úgy érezzük van benne fejlesztendő terület. Majd ösztönözzük a gyerekeinket arra, hogy ők is a helyes példát kövessék.

Ha szeretnél több tudatos nevelési tippet olvasni, akkor lépj be a Facebook-on a Tudatos gyereknevelés csoportba, ahol testi és lelki egészségről osztunk meg veletek hasznos tudást.

Fedezd fel önmagad, találd meg az egyensúlyt!

🌿 Ayurveda a testi egészségért | 🧘 Pszichológia a lelki harmóniáért
Iratkozz fel most, és azonnal kapsz egy személyre szabott útmutatót az egészségesebb és kiegyensúlyozottabb élethez!

Feliratkozas_form_ZopeBiri